„Cmentarz Wyklętych” Sova (2018)

Gdy rzeczy tak niewielkie niosą ze sobą tak wiele – Wyspa KOS
10 sierpnia 2017

„Cmentarz Wyklętych” Sova (2018)

Płyta „Cmentarz Wyklętych” Sova (2018) to 18 rapowanych kawałków. Jest to rap narodowościowy, a samego Sovę można nazwać raperem wyklętych.

Sova to młody, bardzo skromny mężczyzna. Jego teksty trafiają prosto w serce, a jego głos pozwala się nimi delektować. Chociaż muzyka zajmuje bardzo ważne miejsce w jego życiu, to chyba największą miłością jego życia jest jego syn i żona. To oni są jego natchnieniem i muzą. Ich wsparcie daje mu siłę by ciągle pisać nowe piosenki.

Przechodząc do płyty. 18 kawałków, każdy z nich opowiada inną historię. Większość z nich jest o wyklętych, chociaż tylko jeden opowiada historię jednego z nich „Bartka”. Na płycie są też kawałki mówiące o rzezi Wołyńskiej, Katyniu, Syberii i wolności Słowa. Teksty są przepełnione bólem i honorem. Do części z piosenek powstały teledyski z udziałem grupy rekonstrukcyjnej i MW z którego wywodzi się sam Sova. ” Boże nie zapomnij o mnie, cały cmentarz moknie” (z 10 kawałka) to prośba każdego z żołnierzy wyklętych którzy byli niszczeni i odzierani z całej godności, skazani na wieczne zapomnienie, wrzucani do zbiorowej mogiły w której mieli zostać na zawsze. Tylko dzięki temu, że nie zabili ich potomków oni przetrwali, gdyby nie przetrawi w pamięci to Bóg by o nich pamiętał.

„Choćby pustka była w duszy(…), czyste sumienie, którego nie są w stanie ruszyć” (z 2 kawałka) to modlitwa ludzi którzy byli wrzuceni w wir walk za wolność Ojczyzny. Kawałek z udziałem Bastiego, który wniósł swoją typową chrypkę i swój dynamizm do tej piosenki. Bo chociaż obydwaj są raperami to każdy ma własny dynamizm rapu.

Sova rapuje jak myśl poety, która rodzi się gdzieś z tyłu głowy i rosnąć przechodzi do serca. Ma swój typowy, nie powtarzalny styl którego nie da się podrobić. Dla tego płytę warto mieć w swojej domowej kolekcji. Jeśli nie dla tekstów, które są tak wielkie, to dla oddania hołdu wyklętych.

Płytę można nabyć: http://propatriae.pl/sova-cmentarz-wykletych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.